Hogyan válasszunk digitális fényképezőgépet? - Tennofoto.hu
Hogyan válasszunk digitális fényképezőgépet?

Hogyan válasszunk digitális fényképezőgépet?

Mint minden technikai újdonság, a digitális fényképezőgép is fokozatosan került majd minden család életébe. Számos előnyük mindenki számára ismert, és mivel az áruk is olyan mértékben csökkent a terjedésükkel, ezért aki eddig kitartott a filmes fényképezője mellett, már az is többnyire fontolgatja a digitális technikára váltást. De mire érdemes figyelni a gépválasztásnál? Melyiket válasszuk? Ebben a kérdésben igyekszünk segíteni írásunkban.


Hamar tapasztalhatjuk a kínálatot áttekintve, hogy választékból bizony nincs hiány. Számos gyártó számos termékkel van jelen a piacon, így kedvünkre válogathatunk. A helyes választáshoz viszont mindenképp érdemes végiggondolni, mire akarjuk használni a fényképezőgépet.


 A négy legfontosabb szempont, ami alapján dönthetünk:

  1.  Fő technikai tulajdonságok
  2.  Speciális lehetőségek és igények
  3. Támogatás és garancia
  4.  Ár

Fő technikai tulajdonságok:

A legfőbb kategóriabeli különbség az ún. „kompakt" gépek és a tükörreflexes gépek között van. Ha kezdők vagyunk, érdemesebb lehet kompakt fényképezőgépet vennünk, mert azok kialakításánál inkább gondolnak az amatőrökre, és az áruk is sokkal kedvezőbb. Előfordul, hogy jobb minőségű kompekt gépet a profik is használnak, mondjuk utazás alkalmával, amikor nem akarnak nagy méretű felszerelést cipelni magukkal. A tükörreflexes gépek jellemzője ugyanis, hogy cserélhető optikásak, vagyis az objektívet, ami rajta van, számos másfélére (kisebb- nagyobb átfogásúra) cserélhetjük. Ha ehhez a vakut vagy más megvilágítást, az állványt és egyéb felszerelést is hozzávesszük, bizony terjedelmes csomag alakulhat ki. Erre azonban egy hobbifotósnak rendszerint semmi szüksége, és írásunk értelemszerűen inkább nekik szól.

Természetesen előfordul, hogy egy hobbifotós digitális tükörreflexes géppel kezdi elsajátítani a fotós ismereteket. Ha nem használ sok kiegészítőt, megússza a nagy csomagot, és ha automatán kezeli a fényképezőgépet, megússza a technikai ismeretei hiányosságát is. Kétségtelen, hogy ilyen módon jobb képeket készíthet, mint a kompakt megoldást választó társa. De mivel mindezért komoly árkülönséget is kell fizetnie, ezért ezzel a lehetőséggel nem mindenki tud élni.


Megapixelek 


Az egyik legfontosabb, és leginkább hirdetett tulajdonsága a digitális fényképezőgépeknek a megapixel száma. Ez gyakorlatilag a képpontok száma, amennyiből a géppel készített képek állhatnak. Minél több képpontból állnak, annál nagyobb, és részleteiben pontosabb lehet a kép, éppen ezért a nagyobb szám a jobb. A ma megvásárolható fényképezőgépek többsége 5-12 Megapixelre képes. Mivel már az 5 is bőven elegendő egy 10x15-ös méretű általános papírképhez, ezért ilyen területen már nem lehet nagyon rosszul választani. Ha lehetőségünk van nagyobbat választani, tegyük meg, de egy hobbifotósnak átlagos igényekkel azt javasoljuk, ne ez legyen a fő szempontja a választásnál.



Zoom 


A zoomot bizonyára mindenki ismeri, ez szolgál arra, hogy „közelebb hozzuk" a távoli tárgyakat, épületeket. Megkülönböztetjük az optikai és a digitális zoom-ot. Ebből az első, az optikai a fontosabb, mert a digitális mindössze egy szoftveres megoldást jelent, ami nem több annál, mintha a már kész képet megvágnánk számítógépen. Optikai zoomnál általános a 3x, de ma már számos ennél többre képes gép is létezik (10-12x akár) Ha jó képeket akarunk készíteni, azt javasoljuk a digitális zoomot ne vegyük figyelembe és lehetőleg ne is használjuk.


Memória 


Ami a filmes gépeknél a film, amit cserélnünk kell, ha több képet szeretnénk, az a digitális technikában a memória. Régebbi gépeken még előfordult belső memória, ma már az általános jellemző a memóriakártya használata. Mivel többféle típusú memóriakártya létezik és a legtöbb fényképezőgép csak egyfélét támogat, erre akkor érdemes figyelnünk, ha valamilyen okból érdemes valamelyiket választanunk. Például ha más technikai eszközünk már használ memóriakártyákat, például mobiltelefon, notebook, stb.


Méret 


A fényképezőgép fizikai mérete (mekkora) sokkal fontosabb, mint amennyire elsőre tűnik. Felismerték ezt a gyártók is, ezért kaphatóak egészen kicsi, zsebben elférő modellek is. A választásnál vegyük figyelembe, milyen esetben szeretnénk használni a fényképezőgépet, és ehhez mennyit és milyen körülmények között kell szállítanunk azt. Természetesen nem csak a kicsinek van előnye, a nagyobb, súlyosabbnak is: Egy ilyen gép kevésbé érzékeny a kezünk természetes remegésére, így szebb, élesebb képeket lehet vele készíteni, ha kézből fényképezünk.



Videó 


A kompakt fényképezőgépek jellemzően tudnak videókat is készíteni, nem csak állóképeket. Természetesen ne várjunk tőle olyan minőséget, mint egy videókamerától, és ne tervezzünk ez alapján dvd videó lemezeket, de ha szeretnénk aktívan használni ezt a funkcióját a gépünknek, akkor vizsgáljuk meg, mire képes ebben a fényképezőgép. A 320x240 pixeles és a 640x480-as felbontású videó található meg, az utóbbi nagyobb felbontású, így értelemszerűen jobb.
 


Fényérzékenység 


Ezek azok az ISO értékek, melyek arra hivatottak, hogy jelezzék a fény beszűrűdésének mértékét. Tűző, fényes napon az 50-es a legjobb, sötét szobában vagy este viszont az 1200-asra, vagy nagyobbra is szükség lehet. A fényképezőgépeknél ezt a képességet egy intervallumban szokás megadni, pl. ISO 100 - 400-ig. Ha előre tudjuk, hogy többnyire milyen fényviszonyok között fogunk fotózni, ennek megfelelően érdemes választanunk, egyébként pedig minél nagyobb intervallumra képesre törekedjünk. Fontos tudnivaló még, hogy egy 400-ig terjedő ISO-val rendelkező gép, 400-ra állítva nagyon zajos képet csinál rendszerint, míg ha 1200-ra is képes, a 400-nál még tökéletesek lesznek a képek.


Áramforrás, akku 


Sok fényképezőgép gyári akkumulátorral rendelkezik, mely tölthető. A kompakt gépeknél viszont gyakori az elemről működtetés. Nyilván célszerű ekkor is tölthető ceruzaakkumulátorokat használnunk, mert a ceruzaelemek pillanatok alatt lemerülnének, de ez ad nekünk egy olyan szabadságot, hogy szabadon választhatunk márkát, könnyen és olcsón vehetünk tartalék elemeket, és bármikor cserélhetjük őket, ha már kevesebbet bírnak. Ha tartalék akkumulátorra van szükségünk, többnyire a gyári akkumulátorból is beszerezhető, de kicsit költségesebb és nem is lehet akárhol hozzájutni. De szerencsére az ilyen gyári akkumulátorokról viszont el lehet mondani, hogy rendszerint sokáig bírják.


Összehasonlítás:
0 db termék
Összes törlése
ÖSSZEHASONLÍTÁS